Bölgesel İncelme

You are here:

Bölgesel incelme vücudun göbek, bel, basen bölgelerinde biriken bu yağların yok edilmesi için kullanılan yöntemlerdir. Kişi ideal kilosunda olsa bile zaman zaman vücudunda bölgesel olarak birikmiş yağlardan ve selülitten şikayetçi olabilir. Kadınlarda bel ve basen bölgesinde, erkeklerde karın bölgesinde oluşan bölgesel yağların yakımı diyet ve sporla dahi mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda bölgesel bu yağlardan kurtulmak için çeşitli teknolojik yenilikler geliştirilmiştir.

Bölgesel incelme yöntemleri ile yağ hücrelerinin kırılarak ve küçültülerek yağın katı halden sıvı hale geçirilmesi amaçlanmaktadır. İhtiyaç olan bölgede yapılan bölgesel zayıflama uygulaması neticesinde sıvılaşan yağlar vücut dolaşım sistemine katılır ve vücut tarafından yakılabilir hale gelir. Başarılı bir uygulama sonucunda işlem yapılan bölgenin inceldiği ve vücut çevresinin azaldığı gözlenir. Sıvılaşarak dolaşım sistemine katılmış yağlar diyet ve egzersiz yöntemleri ile rahatlıkla enerjiye dönüştürülebilir.

Bölgesel incelme prensip olarak bir kilo verme yöntemi değildir. Tedavi sürecinde diyete dikkat edilmemesi ve egzersiz yapılmaması halinde çalışılan bölge bir miktar incelebilir ancak dolaşıma katılan yağlar başka bir bölgede birikebilir. Dolayısıyla işlemden alınacak sonuç tedavi sürecinde hastanın performansıyla yakından ilgilidir. En ideali egzersiz ve diyet ile hedeflenen kiloya geldikten veya en azından yaklaştıktan sonra ihtiyaç olan vücut bölümlerine uygun bölgesel incelme tedavilerinin uygulanmasıdır. Profesyonel diyetisyen desteği eşliğinde sürdürülecek bölgesel zayıflama tedavisi daha kısa sürede istenen sonuçların alınmasına ciddi katkı sağlayacaktır.
Bölgesel incelme amaçlı; lipoliz, mezoterapi gibi yöntemler yanı sıra, geliştirilmiş pek çok teknoloji ve cihaz mevcuttur. En yaygın teknolojiler; vakum, mekanik masaj, radyofrekans, kızıl ötesi, ultrasonik dalga ve akustik dalga uygulamalarıdır. Bunun dışında liposuction gibi ameliyatlı yağ alma yöntemleri de uygulanabilmektedir.

Sizin için en uygun yöntem ve yöntemlerin belirlenmesi için mutlaka bu konularda uzman bir doktora başvurulmalı ve tedavi bir doktor takibinde yapılmalıdır.