Akne Tedavisi

You are here:

Akne ya da bilinen adı ile sivilce her insanda ve özellikle ergenlik döneminde kendini gösteren bir cilt hastalığıdır.

Yağ bezi kanallarının (folikül) cildin yüzeyinde daha yoğun bir yağ tabakası ile tıkanarak yağ bezlerinin salgıladığı yağın (sebum) cilt dışarısına atılamamasından kaynaklanır. Hemen hemen her insanda belli dönemlerde görülmektedir. Vücut herhangi bir dış müdahaleye gerensinim duymadan zaman içerisinde kendi tedavisini gerçekleştirir. Gerçekleştiremediği durumlarda ise problem müzmin bir hal alarak kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Bu tür durumlarda akne tedavisi kaçınılmaz olabilir.

Yağ bezleri isimlerini, ürettikleri yağlı bir madde olan sebumdan alırlar. Normal şartlar altında sebum, kıl folikülü boyunca ilerler ve cilt yüzeyine çıkar. Akne oluştuğu zaman sebum folikülün içinde kalır ve dışarı çıkamaz. Akneler yağ bezlerinin daha yoğun olarak bulunduğu yüz, boyun, sırt, kolların üstü ve omuzlar gibi bölgelerde daha çok oluşur.

Akne ve sivilcelerin genel olarak oluşum nedenleri:
– Genetik faktörler
– Hormonlar (Androjen)
– Bakteriler
– Artan sebum üretimi
– Folikülün içerisindeki değişimlerdir.

Akne tedavisindeki amaç, derideki yangısal cevabı geriletmek, iz oluşumunun engellenmesi ve deri belirtilerinden dolayı ortaya çıkabilecek sosyal izolasyondan hastayı korumaktır. Unutmayınız ki akne tedavi edilmezse iz kalma riski artar.

Eğer sizlerde cildinizdeki aknelerden bir an önce kurtulmak istiyorsanız aktif akne tedavisini tercih edebilirsiniz. Hem görüntü hem de psikolojik rahatsızlık veren bu durumdan kurtulmak için güzellik merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.